Vart tog Filmbetyg vägen?
Logga in - Söndagen den 14 mars 2010
 ©1987 Copyright © Paramount Pictures. All Rights Reserved.

Kommentarer
Filmextra

Farlig förbindelse

 6,30 av 10 (27 röster)

Originaltitel: Fatal Attraction
Genre: Drama & skräck
Inspelningsår: 1987

Filmprofiler

Medverkande
Anne Archer
Ellen Hamilton Latzen
Fred Gwynne
Glenn Close
Lois Smith
Michael Douglas
Mike Nussbaum
Stuart Pankin
Regissör
Adrian Lyne

Filmextra

Priser & vinster
6 Oscar-nomineringar eller vinster

Andra titlar
Affairs of the Heart
Nyckelord
Hämnd New York Kidnappning Otrohet Polis Psykopat Sjukhus Sex Våld

Speltid
2 tim 3 min

Språk
Engelska

Land/länder
USA

Distributör
Copyright © Paramount Pictures. All Rights Reserved.

IMDb
www.imdb.com/Title?0093010



Kommentarer

14 Okt 2005
ormis18



“Ja detta var ju utan tvekan 80-talets bästa sorg/kärleks-drama eftersom slutet inte alls är rättvist. En man gör ett misstag han får ångra hela livet och det man lär sig av denna filma är t.e.x tänk dig för innan du handlar, var aldrig otrogen”


12 Maj 2007
Pugge



“En ganska så engagerande film och något sånär trovärdig faktiskt. Skådespelarinsatserna är verkligen bra från alla håll. Bra casting. Men tyvärr har Jag ett stort problem: Jag tål inte Glenn Close. Det är någonting med henne som jag inte tål. Både till utseendet och personlighet (på film jag vet) ;) Det sänkte mitt betyg med minst 2 snäpp faktiskt.”


3 Sep 2007
kill187



“En rätt ordinär thriller men kaninscenen lyfter filmen rejält! Hahahaha,helt underbart!”


14 Dec 2007
MalinEk



“Stilbildande och publikfriande. Glenn Close i sin kritvita blondhet blev i människors sinnen den mest avskyvärda av kvinnor när hon parat med vansinnig roll i denna "Farlig förbindelse" också var grym i "Farligt begär" bara något år senare. "I won´t be ignored" var Glenn Closes karaktärs mantra när hon dumpats av sin gifte älskare efter ett par gångers hetsigt sex. Tragisk och värd att förakta på samma gång. Debatter slog upp i USA om den kvinnosyn filmen visade upp, att sexuellt frigjorda, karriärinriktade kvinnor i denna film framställdes som vidriga häxor. Glenn Close är dock mer mångbottnad än så tycker jag och gör ändå denna thriller till mer än en dussinvara i psykopatfacket. ”